Kurban’da kesilen etleri böyle pişirmeyin! Kavurma yerine mangal!

Diyetisyen Merve Sena Nazlı, Kurban Bayramı’nda bilinçsiz et tüketiminin sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor. Etlerin kesildikten sonra hemen tüketilmemesi, dinlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Nazlı, kırmızı etin kızartma veya kavurma yerine daha sağlıklı pişirme yöntemleri olan ızgara, mangal veya haşlama olarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

SEBZELERLE BİRLİKTE TÜKETİN!

Kırmızı etin yanında C vitamini açısından zengin yeşil salatalar ve söğüş sebzeler tüketilmesini öneren Nazlı, etin sebzelerle birlikte pişirilmesinin de iyi bir alternatif olduğunu belirtiyor.

ŞEKER VE ASİTTEN UZAK DURUN!

Nazlı, bayramda kan şekerinin aniden yükselmesini önlemek için asitli ve şekerli içeceklerden uzak durulmasını tavsiye ediyor. Bunun yerine ayran, doğal probiyotik olan şalgam suyu veya maden suyu tüketmenin daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, günlük su tüketiminin 2-2.5 litrenin altına düşmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

ŞERBETLİ TATLI YERİNE SÜTLÜ TATLI!

Bayramda şerbetli ve hamur tatlılarının fazla tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Nazlı, bunların yerine dondurma veya sütlü tatlıların tercih edilmesini öneriyor.

ÇOCUKLARI BAYRAMDA ŞEKERE BOĞMAYIN!

Nazlı, çocukların bayramda aşırı şekerli gıdalara maruz kalmasının önlenmesi gerektiğini vurguluyor. Çocukların fazla çikolata tüketiminin gelişimlerini olumsuz etkileyebileceğini belirterek, ebeveynlere çocuklarına daha sağlıklı alternatifler sunmalarını öneriyor.

KAHVALTIDA ET TÜKETMEYİN!

Kahvaltıda kavurma yerine peynir, yumurta, yeşillik ve tam tahıllı ekmek gibi besinlerle dengeli bir kahvaltı yapılmasını tavsiye eden Nazlı, kurban etlerinin öğlen ve akşam yemeklerinde tüketilmesinin daha uygun olduğunu belirtiyor.

KURBAN ETLERİNİ İYİ MUHAFAZA EDİN!

Kurban etlerinin saklanması konusunda da önerilerde bulunan Nazlı, etlerin bütün halde değil, parça parça saklanmasını ve porsiyonluk olarak dondurulmasını tavsiye ediyor. Kırmızı etlerin 8-10 ay arasında derin dondurucuda saklanabileceğini belirtiyor.

Diyetisyen Merve Sena Nazlı’nın uyarılarına göre, Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimine dikkat edilmesi, sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılması ve etlerin doğru şekilde saklanması, bayram keyfinin sağlık sorunlarına dönüşmesini engelleyebilir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını koruyarak bayramınızın tadını çıkarın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir